İklim Değişikliği: Hayata Tehdit ve Yeni Enerji Geleceği Sergisi

4 Ekim 2011 – 15 Ocak 2012, İstanbul

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin 2008 yılında New York’ta açtığı ve 237.000 kişi tarafından ziyaret edilen “İklim Değişikliği: Hayata Tehdit ve Yeni Enerji Geleceği” Sergisi, ArterTasarım ile REC Türkiye işbirliği ile 4 Ekim 2011 – 15 Ocak 2012 tarihleri arasında Santral İstanbul Ana Galeri’de yer aldı.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin 2008 yılında New York’ta açtığı İklim Değişikliği: Hayata Tehdit ve Yeni Enerji Geleceği Sergisi, temelde iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmayı ve birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında başta çocuklar ve aileler olmak üzere kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedeflemiştir. 21.yy’ın en önemli konusu hakkında bilgi veren bu sergi, gelecek nesiller için iklim değişikliğinin yol açacağı sonuçları sunmuştur. Bu konuda tek bir çözümün olmadığına dikkat çekmiş olan sergi, ziyaretçilere kişisel, toplumsal ve devletlerarası eylemlerin bu soruna ne kadar etkili çözümler sunabileceğini de göstermiştir.

Santral İstanbul Ana Galeri Binasının 1.katında sergilenen ve 9 bölümden oluşan “İklim Değişikliği” sergisinde, 4 adet interaktif, 4 adet anime küre, 2 adet video gösterimi, 20 adet teşhir objesi yer almıştır. Sergi alanında oluşturulmuş olan özel mekanlarda, REC Türkiye, sergiye paralel ücretsiz atölye çalışmaları da gerçekleştirmiştir.

Serginin Bölümleri:

Bölüm 1. Bu Duruma Nasıl Geldik?
Yanan fosil yakıtları henüz anlayamadığımız sonuçlar ile dünyamızı şekillendirdi. Sergi sanayi devriminden sonra dünyamızı yeniden şekillendiren teknolojik avantajların panoramik ilüstrasyonu ile açılıyor. Bu kolajın içinde kırmızı bir ışık çizgisi yıllar içinde atmosferde artan karbondioksiti grafik olarak temsil ediyor. Kömür madenlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, 300 yıl öncesine ait su pompası olarak kullanılan Newcomen buhar makinası, 1900’lerden filament lamba ve 1977 Tandy TR-80 bilgisayar, devrimin başlangıcından örnekler sunuyor.

Bölüm 2. Günümüzde İklim Değişikliği
Sera gazları ısıyı tutar; daha sıcak bir gezegenin oluşmasına yol açar. Sergide yer alan, yerden yükselen bir tonluk kömür modeli, iki ay boyunca bir evin ortalama enerji ihtiyacının karşılanmasını dramatik bir şekilde temsil ediyor. Sekiz dakikalık film “Değişen İklim, Değişen Dünya” sera gazı etkilerini ve günümüzdeki küresel durumu anlatıyor.

Bölüm 3. Fark Yaratmak
Enerji tasarrufunun ve daha az harcama yapmanın birçok yolu vardır. İnteraktif istasyonlar izleyiciye hayatlarında yapacakları ufak değişikliklerin gezegenimiz için büyük önemini gösteriyor. Karbon ayakizimizi nasıl küçültebileceğimizi gösteren bu bölüm, evimizdeki ampülleri değiştirmek ya da daha az araba kullanmanın karbondioksitin azaltılmasında nasıl bir etkiye sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Bölüm 4. Değişen Atmosfer
Atmosfer ısınıyor ve biz etkilerini hissetmeye başlıyoruz. Katrina Kasırgası’nın ve 2003’deki Avrupa ısı dalgasının dramatik görüntüleri uç değerlerdeki hava durumunun insan hayatı üzerindeki etkilerini ziyaretçiye hatırlatıyor. Üç metrellik yağmur duvarı, atmosferin ısınmaya devam etmesi durumunda oluşacak yoğun sağnak yağışın bir tasvirini yapıyor. Bu olayların başka sebepleri olsa dahi, küresel ısınmanın fırtınalar, sel ve kuraklık gibi hava durumundaki trajik değişimlere sebep olduğu kanıtlandı.

Bölüm 5. Değişen Buz
Kutuplardaki buz eriyor ve etkisi küresel boyutlarda olacak. Manhattan adasının mimari modeli, ziyaretçiye su seviyesinin yükselmesi durumunda adadaki yaşam koşullarının nasıl değişeceğinin örneğini sunuyor. Bu maket küresel ısınmadan ötürü Grönland ve Batı Antartik buzullarının erimesi sonucunda dünyada deniz kenarında yaşayan on kişiden birinin etkileneceğini öngören bilimadamların dramatik bir hatırlatmasıdır.

Bölüm 6. Değişen Okyanus
Okyanus, dünyanın iklimini düzenler. Yani, değişen okyanus değişen iklim demektir. Ziyaretçi “coral bleaching” kurbanı ölü bir beyaz mercan modeli ile karşılaşıyor. Bu ölü mercanın arkasındaki sağlıklı, renkli ve canlı resifler, ziyaretçiyi ısınan okyanusun tehlikesi hakkında uyarıyor. Okyanuslar gezegenimizin etrafında ısıyı döndürerek iklimi kontrol etmede yardımcı olur ve atmosferdeki karbondioksidi yok eder. İnsanlar tarafından 200 yıldır salgılanan karbondioksidin %30’u okyanus tarafından emilmiştir ve okyanustaki asidifikasyonu arttırmıştır. Okyanustaki yükselen asit miktarı mercanlar, planktonlar ve diğer kabuklu organizmalar için yaşamı zorlaştırmıştır.

Bölüm 7. Değişen Kara
Kuraklık, sel ve yangınlar ekosistemin ve toplumların ıstırap çekmesine yol açar. Ziyaretçi, gerçek bir ağaç kesitindeki halkaları inceleyerek iklim değişikliğinin kanıtlarını çok net bir şekilde okuyabiliyor. Uzun süreli kuraklığın, yoğun yağmurun ve sıklığı artan yangınların sonuçlarını keşfedebiliyor. Bu bölümde yer alan dioramalar ise hayvanların ve bitkilerin iklim değişikliği sonucunda karşılaştıkları tehlikeleri gözler önüne seriyor. Ormanların azalması karbondioksidin artması ve oksijenin azalmasına sebep olur.

Bölüm 8. Yeni Enerji Geleceği
Enerji kaynaklarımızı temizlemek daha güvenilir bir iklim demektir. İklim değişikliği krizinin nasıl çözüleceğinin anlaşılabilmesi için sergi, alternatif enerji kaynaklarının öncü örneklerini gözler önüne seriyor. Bu bölüm aynı zamanda alternatif enerji çözümlerinde birden fazla yöntem olduğuna dikkat çekiyor ve birden fazla çözümün dikkatlice kullanılmasından doğacak faydalardan bahsediyor. Enerji geleceğimizi tekrar düşünmek adlı dokuz dakikalık kısa filmde öncü iklim uzmanları gelecek on yıldaki iklim problemi ile nasıl başa çıkabileceğimizi anlatıyor.

Bölüm 9. Yerelleştirme
Serginin 8. bölümünden çıktığında ziyaretçileri birtakım süprizler bekliyor. Tam serginin bittiği düşünülürken, ArterTasarım tarafından tasarlanan ve REC Türkiye’nin içeriklerini temin ettiği 9. bölümde, sponsor firmalar üzerinden Türkiye’de firmaların iklim değişikliği ve küresel ısınma konularında hangi noktada olduğunu oldukça özel örneklemelerle deneyimlemek mümkün.